Solidarność UKW

Rys historyczny

Fala sierpniowych strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

17 września 1980 r. przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich przyjęli statut, który rozstrzygał powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" - jednego ogólnokrajowego związku o strukturze regionalnej. Na czele Krajowej Komisji Porozumiewawczej stanęli: Lech Wałęsa jako przewodniczący oraz Andrzej Gwiazda. Marian Jurczyk został przewodniczącym Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie.

10 listopada 1980 r. Sąd Najwyższy zarejestrował NSZZ "Solidarność". Wkrótce związek liczył niemal 10 mln członków - było to 80 proc. pracowników państwowych. Organizacje związkowe powstały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach - władze nie dopuściły tylko do powołania ogniw związku w Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej.

W Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy NSZZ "Solidarność" powstał w październiku 1980 roku z inicjatywy pracowników naszej uczelni m.in.: Aleksandra Szwedka i Marka Jakubowskiego na fali przemian, które miały miejsce w tym okresie. Pierwszym przewodniczącym związku był Marek Jakubowski. Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 roku działalność związku została zawieszona. 

W listopadzie 1989 roku, zawiązała się pracownicza grupa inicjatywna i reaktywowała związek z przewodniczącym Aleksandrem Lasikiem. Znacznie mniejsza liczba członków niż w 1980 r. była wynikiem wcześniejszych represji jakie spotkały działaczy oraz "wypaleniem się" niektórych osób. W następnych latach funkcję przewodniczących Komisji Zakładowej pełnili: Julian Ochenduszko, Roman Dysarz, Anna Żugaj, a obecnie Andrzej Purat.

Działalność naszego związku skupia się na środowisku naszej uczelni i dbaniu o interesy naszych pracowników. Uczestniczymy w pracach związanych z regulacją płac wszystkich pracowników i pomocą socjalną, interweniujemy w sytuacjach spornych. Uczestniczymy z głosem doradczym w posiedzeniach Senatu i różnego rodzaju komisjach działających na uniwersytecie.

Zarząd NSZZ Solidarność przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, wybrany w dniu 26.03.2018 r. uprzejmie informuje, że ustanawia dyżury członków Zarządu dla pracowników Uczelni. Zapraszamy osoby zainteresowane sprawami Uniwersytetu, pracowników oczekujących wsparcia Związku oraz wszystkich chętnych do działania w strukturze Związku.